Vainikkala-hölkkä

41. Vainikkala-hölkkä liikutti väkeä muutaman vuoden tauon jälkeen 19.8.2017. Lämpimänä loppukesän lauantaina juostu ja kävelty tapahtuma keräsi mukavan määrän osanottajia.

Ohessa muutama kuva vuosien varrelta, pari aiheeseen liittyvää tekstitiedostoa, sekä tulokset vuosilta jolloin olen ollut mukana. Tekstitiedostot ja alkuvuosien tulokset olen saanut Teppo Suhoselta. Suuret kiitokset!

Kuva vuodelta 2004.

Alla linkit tekstitiedostoihin.

Vainikkala-hölkän kolme parasta kautta aikain

Hölkän historia 1973-2005

Nippelitietoutta hölkästä

Lähtö vuodelta 04. Jari Telasmaa (numero 30) ottaa räväkän lähdön ja johtaa kisaa ensimmäiset 100 metriä.

Kuvia vuodelta 2005.

Lähdön hetki lähellä. Kuva kopioitu osoitteesta http://personal.inet.fi/koti/site/vnapaiva2004.htm.

Jarno Reponen loppusuoralla. Kuva suurenee näpäyttämällä sitä hiiren vasemmalla.

Kuvia vuodelta 2006.

Lähdön hetki käsillä.

Ensimmäinen mutka. Noin 50m takana, huomattavasti pidempi matka edessä.

Palkintopöytä notkui tänäkin vuonna. Pokaalit jaetaan luonnollisesti parhaiten sijoittuneille, tavarapalkinnot arvotaan jokaisen juoksuun osallistuneen kesken.

Kuva vuodelta 2008.

Lähtölaukaus kajahtaa. Huomaa starttipistoolia hieman järeämpi lähettäjän työväline =) Kuva suurenee näpäyttämällä sitä hiiren vasemmalla.

30.Vainikkala-hölkkä 18.5.2002

Miehet:            
1. Jari Tuominen     Myrskylän Myrsky     32,18
2. Arto Hakala     JANA     33,18
3. Arto Tielinen     LUM     36,45
4. Jouko Räsänen     Siilinjärven hiihtoseura     37,00
5. Sami Kinttu     LE     37,38
6. Kari Tauramo     Hanhijärven erä     37,39
7. Markku Laurikainen     LUM     37,46
8. Markku Taurama     TaipKisa     38,09
9. Atte Kiianen     LUM     38,22
10. Timo Mäkelä           38,28
11. Markku Lehtinen     GTK     38,35
12. Pentti Kuutti     LUM     39,02
13. Lauri Jaatinen     IU     39,38
14. Osmo Pekki     Karjalan triatlon     39,55
15. Arto Niemi     LR     40,00
16. Mika Suikkanen     Hanakat sport team     40,25
17. Jari Rantanen     LR     40,49
18. Jyrki Oinas     Nettijuoksijat     40,49
19. Pekka Junnikkala     LR     40,51
20. Ossi Laapas           41,48
21. Rainer Lindell     LUM     42,29
22. Jukka Kaartinen     LR     42,49
23. Jyrki Riikonen           43,04
24. Jouni Mäkiranta     Imatra     43,23
25. Jukka Vainikka     LR     43,35
26. Aki Juuti     LUM     44,00
27. Kari-Veli Niemi     LR     44,23
28. Juha Makkonen           44,54
29. Jouko Suknuuti     LUM     45,31
30. Jouni Aapro           45,42
31. Juha Mielonen     Lpr:n mäkiseura     45,48
32. Jari Kiljunen     LR     45,48
33. Veikko Siitonen           46,35
34. Terho Aspinen     Lpr:n taapertajat     47,32
35. Toni Kaikko           47,52
36. Jussi Talka           48,14
37. Pekka Leino     LR     48,50
38. Lasse Korpela   x       51,38
39. Jarno Paajanen   x       51,39
40. Oiva Hakanen     Antamoisten urheilijat     51,51
41. Ismo Toukonen           54,48
42. Seppo Tuominen     Myrskylän Myrsky     54,48
             
Naiset:            
1. Mari Vahviala     LR     39,36
2. Hanna Leino     LR     44,04
3. Mia Karvanen     LR     44,45

31. Vainikkala-hölkkä 24.5.03

Miehet:            
1. Arto Hakala     JANA     33,14
2. Arto Tielinen     LUM     36,46
3. Kari Taurama     ESA     37,58
4. Niko Saarilaakso     LR     38,00
5. Lauri Jaatinen     IU     38,55
6. Markku Lehtinen     Lpr     38,59
7. Pentti Kuutti     LUM     39,35
8. Arto Niemi     LR     40,05
9. Pasi Leino     LR     40,39
10. Jorma Pekkanen     LR     40,56
11. Jouni Mäkiranta     Imatra     41,31
12. Sami Purhonen     Imatra     42,35
13. Antti Laapas     YP     42,47
14. Kari-Veli Niemi     LR     43,09
15. Panu Kiianen     LUM     43,15
16. Jukka Kaartinen     LR     43,33
17. Jyrki Riikonen           43,56
18. Jouni Aapro           44,42
19. Lasse Korpela   x LR     44,46
20. Aki Juuti     LR     44,50
21. Jarno Paajanen   x       46,29
22. Aki Peräkylä     YP     46,38
23. Jari Telasmaa   x       46,50
24. Veikko Siitonen           48,10
25. Petri Hietasara           48,13
26. Petri Tilli     YP     48,25
27. Erkki Sjöblom     Hotelli Marjola Team     53,49
             
Naiset:            
1. Mari Vahviala     LR     38,17
2. Hanna Leino     LR     47,03
3. Katja Sirviö     LR     50,32
4. Nina Hakala     LR     51,41
5. Miia Kaikko           1,01,48

32. Vainikkala-hölkkä 5.6.04

Miehet:            
1. Arto Tielinen     LUM     36,26
2. Kimmo Ruokoniemi     Kaukaan Lyly     37,20
3. Eero Kuismanen     LR     37,43
4. Kari Taurama     TaipKisa     38,35
5. Pentti Kuutti     LUM     38,51
6. Jyrki Oinas     LUM     38,55
7. Markku Lehtinen     LUM     39,21
8. Arto Niemi     LR     40,20
9. Antti Laapas     YP     41,30
10. Juha Kirves     LUM     42,16
11. Arto Kuolimo     Pisteautomaatti     42,23
12. Jyrki Saareks     LR     43,18
13. Panu Kiianen     LUM     43,22
14. Aki Häkämies     LUM     43,45
15. Juha Makkonen           44,17
16. Sami Purhonen     Imatra     44,28
17. Visa Tahvanainen     Taipalsaari     44,36
18. Jukka Vainikka     LR     44,50
19. Jouni Aapro     Suomen Posti Oy     44,59
20. Jarno Paajanen   x       45,18
21. Kimmo Kerkkänen     Skinnarilan Dynamo     45,29
22. Aki Juuti     Ihalaisten Jyske     46,26
23. Jarmo Saareks     LR     46,54
24. Jari Telasmaa   x Myllysaaren urh.juoksijat     47,27
25. Heikki Koskinen     LUM     47,29
26. Riku Suursalmi     Hki:n työväen ampujat     48,36
27. Kimmo Hongisto     Racing Club Kaipiainen     48,39
28. Veikko Siitonen           49,40
29. Petri Hietasara     LUM     50,25
30. Oiva Hakanen     Antamoisten urheilijat     50,26
31. Shannon Merritt           1,02,47
             
Naiset:            
1. Natalia Belova           35,41 Voimassa oleva naisten reittiennätys
2. Minna Kainlauri           40,30
3. Riikka Ruokoniemi           42,44

33. Vainikkala-hölkkä 11.6.05

Miehet:                    
1. Arto Tieli         LUM         37,30
2. Jyrki Oinasnen         LUM         38,12
3. Jouko Räsänen         Joutseno         38,51
4. Antti Laapas         YP         39,49
5. Arto Niemi         LR         39,58
6. Ilkka Torniainen         LR         42,21
7. Kimmo Kerkkänen                   42,51
8. Timo Röttö         LR         43,17
9. Jyrki Saareks         LR         43,39
10.Jarno Paajanen       x           44,06
11.Sami Suviranta                   44,23
12.Jarmo Saareks         LR         44,30
13.Panu Kiianen         LUM         44,55
14.Markku Peltonen         LUM         46,29
15.Aki Juuti         LR         46,42
16.Jari Telasmaa       x           47,23
17.Matti Soljasalo         LUM         47,32
18.Teuvo Kohonen         LUM         48,09
19.Veikko Siitonen                   49,09
20.Vesa Hytti                   49,23
21.Jarno Reponen       x           49,51
22.Sauli Laapas                   50,34
23.Jorma Näppi         YP         51,58
24.Aatu Peltonen         LUM         53,06
25.Veijo Pusa         LR         55,48
                     
Naiset:                    
1. Mari Vahviala         LR         40,00
2. Niina Tammi         LUM         48,17
3. Suvi Lainio         LR         51,54
4. Anita Eskelinen                   52,41
5. Sari Janhunen         LUM         55,29
6. Virva Jokiraita                   55,29
7. Liina Suviranta                   56,42
__Milla Suviranta                   56,42
9. Minna Peltonen         LUM         1,00,44
10.Virpi Kohonen         LUM         1,02,33
__Eija Vainikka         YP         1,02,33
12.Paula Kaipia         LUM         1,07,37
__Aino-Maija Viro-Lehto         LUM         1,07,37
Yksi kilpailija keskeytti.                    

34. Vainikkala-hölkkä 10.6.06

Miehet:

1. Arto Tielinen     LUM     37.07
2. Jyrki Oinas     Lappeenrannan uimarit     37.58
3. Mika Lehtonen           38.32
4. Timo Mäkelä     Visa     39.16
5. Ilkka Torniainen     LR     39.51
6. Kimmo Kerkkänen           41.50
7. Matti Pylkkö           42.26
8. Jyrki Saareks     LR     42.30
9. Pentti Kuutti     LUM     42.40
10.Jarno Paajanen   x       43.46
11.Markku Peltonen     LUM     44.11
12.Rainer Lindell     LUM     44.44
13.Samu Kotonen     John Nurminen Oy     45.45
14.Heimo Suurkuukka     LUM     46.20
15.Jari Telasmaa   x Kimpisen Karkuunjuoksijat     47.27
16.Heikki Koskinen     LUM     47.31
17.Tuomas Malmi     Lohjan Virkkala     49.06
18.Veikko Siitonen           49.42
19.Oiva Hakanen     Antamoisten urheilijat     51.35
20.Paavo Ritala   x       55,15
21.Arvo Kuutti           56,42
             
Naiset:            
             
1. Mari Vahviala     LR     40.02
2. Maariana Suokas           45.09
3. Liina Suviranta           53.01
4. Minna Peltonen     LUM     55.02
5. Pirkko Laine           56.11
6. Kerttu Sorvali     SporttiHeilit     56.44
7. Virpi Kohonen     LUM     58.21
8. Marja Luotola-Maarnela     LUM     59.04

35. Vainikkala-hölkkä 9.6.07

Miesten yleinen 10km:            
             
1. Harri Nissinen     IU     34,29
2. Eero Kuismanen     LRPY     38,19
3. Jarkko Kaplas     Vainikkalan aseman seudun urh     38,32
4. Arto Tielinen     YP     39,51
5. Mikko Kiljunen     Vehkataipaleen melaveikot     39,58
6. Jukka-Pekka Kerkkänen           40,01
7. Mikko Syren     LUM     40,53
8. Sami Sikanen     Vehkataipaleen melaveikot     41,11
9. Mikko Partanen           42,19
10.Kimmo Kerkkänen           42,20
11.Matti Pylkkö     TöPa     42,54
12. Jarno Paajanen   x       43,46
13.Timo Rötkö     LUM     43,55
14.Jyrki Saareks     LR     44,07
15.Mika Suikkanen     Ruokolahden raju     44,08
16.Jarmo Saareks           44,15
17.Marko Hyppönen     IU     47,30
18.Arttu Laine           48,50
19.Jarno Reponen   x       51,49
20.Oiva Hakanen     Antamoisten urh     55,40
21.Mikko Kuuluvainen     LR     55,57
22.Paavo Ritala   x       1,05,51
             
Naisten yleinen 10km: .¨ ¨     . ¨ ¨    
    .¨ . ¨        
1. Anne Lakka     LUM   . ¨ ¨ ¨ 46,26
2. Tanja Salonmies     LUM     53,56
             
Miehet +50, 10km:            
             
1. Jouko Räsänen     LUM     39,06
2. Arto Niemi . ¨ ¨   LR     40,19
3. Lauri Jaatinen   . ¨ ¨ IU . ¨ ¨   40,42
4. Pentti Kuutti     LUM   . ¨ ¨ 44,10
5. Aki Juuti     LR     49,37
6. Teuvo Kohonen     LUM     50,03
7. Jouko Suoknuutti     LUM     50,16
8. Terho Aspinen     Taapertajat     50,44
9. Veikko Siitonen           50,53
10.Heikki Koskinen     LUM     51,54
11.Aarne Kaikko     LR     55,49
             
Naiset +40, 10km:            
        . ¨ ¨    
1. Tarja Kiri . ¨ ¨   VeVe   . ¨ ¨ 53,30
2. Heli Rötkö . ¨ ¨ . ¨ ¨ Lpr     1,04,09
3. Virpi Kohonen     LUM     1,10,05
__Eija Vainikka     YP     1,10,05
             
Pojat alle 16v, 5km:            
  . ¨ ¨     . ¨ ¨    
1. Teemu Saareks   . ¨ ¨ SaiPa   . ¨ ¨ 21,27

36. Vainikkala-hölkkä 14.6.08

Miesten kilpasarja 10km:            
             
1. Mikko Syren     LUM     37,51
2. Jani Laukkarinen           38,15
3. Antti Laapas     YP     38,21
4. Timo Mäkelä     VISA     38,53
5. Harri Korpelainen     LUM     39,46
6. Kari Taurama     Voiton Soutajat     40,52
7. Mikko Partanen           42,33
8. Teemu Saareks           42,53
9. Jyrki Saareks           42,57
10. Mika Suikkanen     Ruokolahden Raju     43,01
11. Jarmo Saareks           43,22
12. Jarno Paajanen   x       44,52
13. Arttu Laine           48,22
14. Jarno Reponen   x       49,13
15. Jorma Näppi     YP     53,56
16. Pauli Varonen   x       55,31
17. Paavo Ritala   x       57,28
                 
Naisten kilpasarja 10km:                
                 
1. Anne Lakka       LUM       48,23
2. Maarit Kivimäki               53,01
3. Tanja Salomies       LUM       54,36
4. Jenni Enbuska               1,00,20
5. Mervi Käyhty               1,02,28
             
Miehet +50v 10km:            
             
1. Lauri Jaatinen     IU     40,03
2. Rainer Lindell     LUM     45,22
3. Heikki Koskinen     LUM     45,47
4. Jouko Suoknuuti     LUM     50,57
5. Veikko Siitonen           51,07
6. Raimo Kokki     LUM     1,00,05
__Vesa Kouvo     Taipalsaari     1,00,05
8. Aarno Kaikko     Lpr:n res. aliups.     1,05,40
             
Naiset +40v 10km:            
             
1. Tarja Kiri     VeVe     48,31
2. Sari Janhunen     LUM     53,57
3. Tuija Käyhty           57,46
4. Eija Vainikka     YP     1,05,40
5. Kirsi Kouvo           1,10,47
             
Tytöt alle 16v 5km:            
             
1. Kaisa Kiri     VeVe     25,18
2. Hanna Kiri     VeVe     25,34
3. Tiina Saareks           28,49
4. Ida Mäkelä     VISA     31,58

37. Vainikkala-hölkkä 13.6.2009

Miesten kilpasarja 10km            
             
1. Antti Laapas     Ylämaan Pyrkijät     39,51
2. Mikko Partanen           40,25
3. Kari Taurama     Voiton Soutajat     40,26
4. Jyrki Urpalainen     LUM     41,11
5. Harri Korpelainen     LUM     41,17
6. Jouko Behm     VRU     42,39
7. Jarmo Saareks           43,36
8. Jarno Paajanen   x       46,01
9. Pekka Junnikkala     LR     46,31
10. Reima Tirronen     Lpr     46,40
11. Arttu Laine           48,10
12. Mikko Kuuluvainen     LR     49,09
13. Kari Kakkola     LUM     49,41
14. Petri Sauriala     Karjalan Triathlon     50,59
15. Jarno Reponen   x       51,31
16. Jari Telasmaa   x       54,05
             
Naisten kilpasarja 10km            
             
1. Tatja Purhonen     Kangasniemen Kalske     49,14
2. Tanja Salomies     LUM     49,41
             
Miesten +50, 10km            
             
1. Matti Valkeapää     Imatra     39,19
2. Lauri Jaatinen     Imatran Urheilijat     41,24
3.Pentti Kuutti     LUM     44,31
4. Esko Ryhänen     LUM     48,19
5. Jorma Tirronen     Lpr     49,33
6. Veikko Siitonen           51,08
7. Jouko Suoknuuti     LUM     55,11
             
Naisten +40, 10km            
             
1. Tarja Kiri     Vehkalahden Veikot     49,11
2. Tuula Pihjalaniemi     Lpr     50,58
3. Sari Janhunen     Lpr     51,44
             
Pojat 16v, 5km            
             
1.Kalle Kiri     Vehkalahden Veikot     22,22
             
Tytöt 16v, 5km            
             
1. Hanna Kiri     Vehkalahden Veikot     24,23
2. Tiina Saareks     LRTL     29,12

38. Vainikkala-hölkkä 29.5.10

Miesten kilpasarja 10km            
             
1. Simo Mertanen     LR     34,11
2. Pasi Asikainen     Jnon Kullervo     35,26
3. Ari Jussila     LUM     36,13
4. Antti Laapas     YP     37,09
5. Arto Tielinen     YP     38,26
6. Jarkko Kaplas     Jnon Kullervo     38,36
7. Mikko Partanen           38,43
8. Matti Pylkkö     TöPa     40,39
9. Ari Jantunen     LUT     40,45
10. Jarno Paajanen   x       42,07
11. Pasi Leino     LR     42,28
12. Reima Tirronen     Karjalan triatlon     42,42
13. Jyrki Saareks           42,45
14. Markku Peltonen     LUM     45,27
15. Pekka Kapiainen     Hockey Rent     46,21
16. Jari Telasmaa   x Ristikankaan reipas     49,25
17. Jani Jaakkola           50,19
18. Jarno Reponen   x       53,54
             
Naisten kilpasarja 10km            
             
1. Tatja Purhonen     Kangasniemen Kalske     48,05
2. Marjo-Riitta Toivari     LR     52,28
3. Mari Häsä     LR     56,24
             
Miesten +50, 10km            
             
1. Lauri Jaatinen     IU     40,58
2. Pentti Kuutti     LUM     43,57
3. Raimo Kokki     LUM     45,27
4. Juha Kirves     LUM     48,07
5. Heikki Koskinen     LUM     49,41
6. Veikko Siitonen           50,20
7. Jorma Tirronen     Karjalan triathlon     52,18
8. Vesa Kouvo     LUM     57,29
9. Aarno Kaikko     Lpr res. aliups.     1,03,31
10. Heimo Suurkuukka     Lpr     1,09,10
             
Naisten +40, 10km            
             
1. Tuula Pihlajaniemi     Lpr     47,53
2. Tarja Kiri     VeVe     49,57
3. Sari Janhunen           51,02
4. Pirkko Laine     Lpr     56,39
                 
Pojat 16v, 5km                
                 
1. Kalle Kiri         VeVe     21,57

39. Vainikkala-hölkkä 11.6.11

Miesten kilpasarja 10km            
             
1. Antti Laapas     YP     36,42
2. Juha Rummukainen     LUM     38,42
3. Arto Tielinen     YP     39,08
4. Timo Mäkelä     Virolahden Sampo     39,46
5. Aki Myllärinen     Joutsenon Kullervo     40,51
6. Aki Suurkuukka     Lappeenranta     41,26
7. Jarkko Kaplas     Joutsenon Kullervo     42,05
8. Reima Tirronen     Karjala Triathlon     42,44
9. Mikko Partanen     Lappeenranta     42,57
10. Jyrki Saareks           43,27
11. Jarmo Saareks           44,47
12. Jarno Paajanen   x       45,45
13. Jarno Reponen   x       49,00
14. Pasi Poikonen     Joutsenon Kullervo     49,54
15. Hannu Tielinen           54,12
16. Jouko Luokkala     Karjala Triathlon     59,44
17. Jari Telasmaa   x       kesk.
             
Naisten kilpasarja 10km            
             
1. Heidi Horttanainen     Karjala Triathlon     42,03
2. Katja Rinne     Karjala Triathlon     47,38
             
Miesten +50, 10km            
             
1. Lauri Jaatinen     IU     43,11
2. Pekka Kapiainen     Hockey Rent     45,53
3. Rainer Lindell     LUM     46,17
4. Jorma Tirronen     Karjala Triathlon     48,03
5. Jari Vainikka     Raisu Lumous     48,11
6. Heikki Koskinen     LUM     49,12
7. Pentti Kuutti     LUM     50,43
8. Matti Kasanen     Karjala Triathlon     54,24
9. Veikko Siitonen           55,05
10. Jouko Suoknuuti     LUM     58,43
             
Naisten +40, 10km            
             
1. Sari Janhunen     . . : .     51,59
             
Pojat 16v, 5km            
             
1. Kalle Kiri   . ' . : VeVe   . 21,52
             
Tytöt 16v, 5km            
             
1. Tiina Saareks     . . . .   . . . . 27,36

40. Vainikkala-hölkkä 26.5.12

Miesten kilpasarja 10km            
             
1. Henri Manninen     Jyväskylän kenttäurheilijat     30,21
2. Jevgeni Vasiljev           36,12
3. Pasi Asikainen     Joutsenon Kullervo     36,55
4. Antti Laapas     YP     37,36
5. Jyrki Kotro     LR     38,00
6. Jouko Behm     LUM     38,37
7. Arto Tielinen     YP     39,10
8. Jarkko Kaplas     Vainikkalan aseman seudun urheilijat     42,01
9. Kimmo Jokela     LUM     42,38
10. Jarmo Saareks           44,10
11. Mikko Partanen     Lappeenranta     44,17
12. Arttu Laine     Lappeenranta     47,18
13. Jarkko Uitto     LUM     51,18
14. Jarno Paajanen   x       58,00
15. Jere Heinonen   x       1,01,49
16. Jermu Taurama     Hanhijärvi     1,03,37
17. Jukka Koljonen           1,06,58
             
Naisten kilpasarja 10km            
             
1. Niina Virtanen     Lahden hiihtoseura     47,22
2. Tuula Pihlajaniemi           49,11
3. Anna Keskisaari           52,18
4. Tiina Saareks     SAIML     57,32
5. Essi Lalu           57,55
6. Sanna Suursalmi           1,06,57
7. Marja Näppi           1,06,57
             
Miesten +50, 10km            
             
1. Martti Valkeapää     IU     39,22
2. Juha Parkkonen     LUM     39,57
3. Kari Taurama     Hanhijärvi     42,18
4. Jyrki Saareks           42,41
5. Lauri Jaatinen     IU     43,20
6. Harri Korpelainen     LUM     44,58
7. Rainer Lindell     LUM     45,25
8. Ari pousi     IU     46,30
9. Raimo Kokki     LUM     48,37
10. Matti Kasanen     Karjala triatlon     53,12
11. Oiva Hakanen     Antamoisten urheilijat     53,53
12. Veiko Siitonen           54,29
13. Aarno Kaikko           1,04,07
14. David Stevens           1,17,11
             
Naisten +40, 10km            
             
1. Pia Bryggare     LUM     46,56
2. Paula Ylhäinen     Endurance     53,12
3. Minna Järvenpää           56,00
4. Tanja Salomies           1,06,57

41. Vainikkala-hölkkä 19.8.17

Miesten kilpasarja 10km            
             
1. Ville Heiskanen     Kaukaan Lyly     41,15
2. Martti Valkeapää     JoKu     41,33
3. Jarkko Kaplas     JoKu     41,55
4. Saku Kaipia           42,40
5. Kari Kuosmanen     JOKOMOKO Oy     44,07
6. Jarno Paajanen   x Lpr     44,15
7. Jari Sakki           45,13
8. Ilkka Laari     LUM     45,22
9. Mikko Partanen           45,55
10. Lauri Jaatinen     IU     46,40
11. Juho Mäkelä     Visa     47,13
12. Heikki Köykkä     Team HK Varma     49,10
13. Pentti Kuutti     LUM     50,22
14. Arttu Laine           50,56
15. Ari Hukari           52,47
16. Heikki Koskinen           52,58
17. Juha Ali-Rantala           53,45
18. Vesa Kouvo     LUM     1,02,58
19. Mikko Meriharju   x Turun Turhuudet     1,08,27
20. Miko Saarilaakso     Nörhilän Nykäys     DNF
             
Naisten kilpasarja 10km            
1. Pauliina Pohja     LR     42,00
2. Siiri Kaijansinkko     LR     43,20
3. Lèan Chiobhln           44,58
4. Svetlana Kohonen     TSV     46,43
5. Satu Sikanen     LR     46,50
6. Niina Teittinen     LUM     48,39
7. Jenni Herttuainen           50,12
8. Saija Lyijynen     LR     52,06
9. Maarit Kivimäki           53,26
10. Emma Kailio           53,34
11. Diana Röttger           59,47

 

Kysymykset, kommentit ja vaikkapa juoksusta ottamiasi valokuvia voit lähettää sähköpostiosoitteeseen, joka löytyy aloitussivulta.